Modernizált online pénztárgépek
Termék értékesítésekor vagy szolgáltatás nyújtásakor az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (Áfa tv.) rendelkezései alapján minden esetben bizonylatot kell kiállítani és átadni a vásárlónak. A bizonylat lehet számla (ami tartalmazza a vevő nevét, címét) vagy nyugta abban az esetben, ha a szolgáltatás vagy értékesítés teljesítésével egyidejűleg történik a fizetés készpénzzel, bankkártyával vagy utalvánnyal (pénzhelyettesítő eszköz) és a fizetett összeg 900.000,- Ft alatt van. A pénztárgép használatra kötelezettek – speciális esetektől eltekintve – kizárólag pénztárgéppel állíthatnak ki nyugtát. A gépi nyugtaadásra kötelezettek körét a pénztárgépek műszaki követelményeiről, a nyugtakibocsátásra szolgáló pénztárgépek forgalmazásáról, használatáról és szervizeléséről, valamint a pénztárgéppel rögzített adatok adóhatóság felé történő szolgáltatásáról szóló 48/2013. (XI. 15.) NGM rendelet 1. számú melléklete határozza meg. Lényegében a gyógyszertárak, járműjavítók és járműkereskedők, kiskereskedelmi tevékenységet folytató vállalkozások, nagykereskedők kiskereskedelmi tevékenysége, tisztítók, javítók, testedzési és fizikai közérzetet javító szolgáltatást nyújtók, vendéglátók, kölcsönzők, szálláshely szolgáltatók, taxisok, üzletek és mozgóboltok kötelezettek az adóhatósággal kommunikáló online pénztárgép használatára.
Abban az esetben, ha a vásárló számlát („áfás számlát”) kér, akkor a számla mellett nyugtát már nem kell kiállítani. Amennyiben a vevő számlát kért és az ellenértéket készpénzzel fizette meg, akkor az eladónak az összeg kasszafiókba helyezéséről befizetési bizonylatot kell készítenie. A kasszában ténylegesen található összegnek meg kell egyeznie azzal, ami a kiadott bizonylatokból következik.
A pénztárgép üzembe helyezésekor annak üzemeltetője szerződést köt valamelyik mobilszolgáltatóval a pénztárgép és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közötti adatkapcsolat biztosítására. A NAV-nak küldött adatokat a pénztárgép helyben is tárolja.